Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Powiatowy Laur Kultury

Powiatowy Laur Kultury 2019

Ilustracja do informacji: Powiatowy Laur Kultury 2019
Starostwo Powiatowe w Żaganiu zachęca dyrektorów szkół na terenie powiatu żagańskiego, a także jednostek kulturalnych, do przesyłania wniosków o przyznanie honorowego wyróżnienia "Powiatowy Laur Kultury" nauczycielom czy pracownikom instytucji kulturalnych szczególnie zasłużonym w dziedzinie kultury, którą propagują wśród uczniów, dzieci, młodzieży, a także mieszkańców.
czytaj dalej ›

O wyróżnieniu "Powiatowy Laur Kultury"

Autor: OKT
Rada Powiatu Żagańskiego Uchwałą Nr XIX.7.2016 z dnia 10 listopada 2016 r. ustanowiła "Powiatowy Laur Kultury" - coroczne uhonorowanie w drodze konkursu, osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych, które wniosły największy wkład w rozwój kultury na terenie Powiatu Żagańskiego. Pomysłodawcą nazwy jest Wicestarosta Marek Kopta, pomysłodawcą lauru i twórcą regulaminu –Radny Powiatu Żagańskiego Artur Niezgoda.
 
 

Powiatowy Laur kultury za 2016 r.

O honorowe wyróżnienie za rok 2016 ubiegali się:
 1. Gminne Centrum Kultury w Niegosławicach z/s w Gościszowicach
 2. Jadwiga Parecka. 
 3. Artur Chaberski. 
 4. Artur Niezgoda – wycofał kandydaturę. 
 5. Biblioteka Miejska w Żaganiu. 
 
Kapituła Honorowego Wyróżnienia „Powiatowy Laur Kultury” w składzie:  
 1. Artur Niezgoda – Przewodniczący
 2. Mirosław Gąsik – Członek
 3. Marek Kopta – Członek
 4. Maciej Boryna – Członek
 5. Tomasz Hucał – Członek
 6. Edyta Jakubowska – Owsik – Członek
 7. Piotr Piotrowski – Członek
 8. Iwona Hryniewiecka – Członek 
 9. Irena Karolewska – Członek
 10. Michał Cisek – Członek
Honorowe wyróżnienie Powiatowy Laur Kultury za 2016r. przyznała Pani Jadwidze Pareckiej. 
 
 
Pani Jadwiga Parecka z wykształcenia nauczyciel języka polskiego od blisko 50 lat kieruje zespołem górali czadeckich „Watra”. Urodziła się w Polsce, w Brzeźnicy, na tak zwanych „ziemiach odzyskanych”, na które jej rodzice przybyli w 1945 r. z dalekiej Bukowiny, obecnego terytorium Ukrainy. Ludność polska osiadła tam na początku XIX w. 
Pomimo wpływów obcych kultur pomagała zachować nie tylko gwarę, pieśni obyczaje, stroje i tańce, ale przez swoich przedstawicieli w Parlamencie Wiedeńskim wywalczyła polską szkołę i czytelnie. Marzyła o wolnej Polsce. 
Rok 1945 spełnił nadzieje polskich tułaczy, którzy powrócili do wymarzonej Ojczyzny, która jawiła im się jako raj. Życie w „raju” okazało się nie takie różowe, bo znaleźli się na obcym terenie, wśród obcych ludzi, szydzących częstokroć z ich gwary, strojów i obyczajów. Na przykład, gdy chcieli zjeść mamałygę czynili to tak, by nikt obcy tego nie widział. 
Mimo tego Pani Jadwiga wbrew opinii środowiska postanowiła ożywić stare tradycje. Założony w 1969 r. przez nią zespół „Watra” stał się zaczynem dla kultywowania ginącego folkloru górali czadeckich. Zadaniem „Watry” jest wierna kontynuacja kultury przodków. Trzeba było nieprzeciętnego zainteresowania i społecznego zaangażowania, żeby zebrać od najstarszych ludzi autentyczny repertuar po to, by zachować go od niepamięci. Dokonywała tego rzetelnie w ciągu wielu lat. I to Pani Jadwidze się udało. „Watra” prezentuje wiernie muzykę, pieśni i tańce zachowane w pamięci najstarszych przedstawicieli społeczności „czadeckiej” razem przybyłej z Bukowiny. Zespół zaznaczył swoją obecność i aktywność w wielu dziedzinach życia kulturalnego regionu. Podkreślanie odrębności grupy regionalnej nie było czynnikiem dezintegrującym kulturę regionu lubuskiego. Górale czadeccy wnieśli wiele cennych wartości do kultury ludowej regionu. Współczesna kultura ludowa w Lubuskim nie jest bowiem wypadkową kultury miejscowej i kultur przeniesionych tu po wojnie przez ludność napływową – jest kulturą, w której tkwią elementy tychże kultur, przetrwały na użytek ogółu i przez ten ogół akceptowane. Stworzony przez Panią Jadwigę zespół stanowił „iskrę”, która miała rozniecić płomień wygasającej kultury. Za przykładem Pani Jadwigi poszli inni i w następstwie powstało jeszcze kilkanaście grup czadeckich ( nie tylko w naszym regionie). W koncercie „Watry” z okazji 15- lecia działalności, obok seniorów i przedstawicieli średniego pokolenia, po raz pierwszy wystąpiła grupa dziecięca zwana „Małą Watrą”, która od tamtej pory pod opieką Pani Jadwigi kontynuuje dzieło rodziców i dziadków. Zespół „Watra” pod kierownictwem Pani Jadwigi Pareckiej koncertował na scenach w kraju jak i zagranicą. Brał udział min. na festiwalach w Jastrowiu, Zakopanem, Żywcu, Wiśle, Sanoku i Kazimierzu, brał udział w koncercie „Europa Karpacka” w Filharmonii Narodowej, oraz Sali Kongresowej w Warszawie. Wystąpił w Castel Gandolfo przed Ojcem Świętym św. Janem Pawłem II. Odniósł wiele sukcesów, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Do najcenniejszych należą Srebrna Ciupaga zdobyta w 1980 r. w Zakopanem podczas Jesieni Tatrzańskiej oraz przyznana za długoletnią działalność nagroda im. Oskara Kolberga.
Zespół „Watra” czy też „Mała Watra” czy też zespoły, które poszły w ślad za zespołami z Brzeźnicy stały się nieodzownym, stałym elementem wszystkich regionalnych uroczystości, bez nich nieodbyty by się dożynki powiatowe czy wojewódzkie. Godnie i z sukcesami reprezentują nasz region na przeglądach krajowych i międzynarodowych. Wywodzący się z „Watry” zespół „Jodełki” godnie reprezentował ostatnio powiat na spotkaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą. 
A wszystko to dzięki Pani Jadwidze Pareckiej, nauczycielce, która w 1969 r. odważyła się pokazać kulturę i tradycję swoich przodków, bez której być może dzisiaj kultura górali czadeckich była by zapomniana. W swoim dorobku literackim Pani Jadwiga posiada wydane dwa bukowińskie śpiewniki „Watra śpiewa, Watra gra – kolędy i pastorałki,” „Watra śpiewa, Watra gra – śpiewanki różne”, książkę – zbiór przepisów kulinarnych „Dziedzictwo kulinarne górali bukowińskich Brzeźnica k/Żagania i okolice”, oraz liczne artykuły prasowe. 
 
 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa