Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Nasz Region

Powiat Żagański

Powiat Żagański
...położony jest w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego, na pograniczu Niziny Śląskiej i Gór Kocich. Na terenie powiatu rozpościerają się Bory Dolnośląskie, skąd wypływają i wpadają do rzeki Bóbr jej lewostronne dopływy: Kwisa i Czerna. Powierzchnia powiatu obejmuje 1131 km2 z czego lasy stanowią 44 procent. Na terenie powiatu mieszka ponad 85 000 mieszkańców w dziewięciu gminach.
Atrakcją powiatu żagańskiego, jest znaczna powierzchnia lasów obfitujących w runo leśne, liczne rejony łowieckie, rzeki oraz zbiorniki wodne. Spotkać można wiele gatunków chronionych zwierząt jak: żurawie, cietrzewie, głuszce.
Interesującym przedstawicielem flory jest m.in. wawrzynek wilczełyko, pióropusznik strusi, paprotnik kolczasty, konwalia majowa, kosmatka oraz fenomen przyrodniczy jakim dąb szypułkowy „Chrobry”, który liczy sobie około 760 lat, ma 992 cm w obwodzie a wysokość wynosi 28 m. Jest on trzecim dębem w Środkowej Europie pod względem wymiarów.
Z uwagi na XII-wieczną przeszłość powiatu znajduje się na tym terenie wiele ciekawych zabytków, które o tym przypominają. Najwyższej klasy obiektem zabytkowym jest zespół poaugustiański. Składa się on z kościoła, dawnego klasztoru, konwiktu oraz klasztornego spichlerza. W klasztorze pracował słynny astronom Jan Kepler, przypomina o tym salka Keplera zdobiona malowidłami ściennymi o tematyce astronomicznej. Wchodzący w skład kompleksu kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybudowany został w drugiej połowie XIV wieku. W odrestaurowanym pomieszczeniu biblioteki znajduje się bogaty zbiór starodruków XVI i XVII- wiecznych oraz dwa globusy z XVII wieku.

Niezaprzeczalną perłą architektury barokowej jest żagański Pałac Książęcy usytuowany na miejscu średniowiecznego zamku. Wokół Pałacu, w dolinie Bobru położony jest malowniczy park pałacowy, założony w pierwszej połowie XVII w., swój obecny kształt uzyskał w połowie XIX w.

Nieopodal parku znajduje się neogotycki szpital wraz z kościołem ufundowanym przez Dorotę Talleyrand-Perigord. Do unikalnych zabytków znajdujących się na terenie Żagania zaliczyć można wierną kopię kaplicy Bożego Grobu z Jerozolimy zbudowaną w 1598 r.
Szprotawa posiada bardzo bogatą historię sięgającą roku tysięcznego oraz szereg interesujących zabytków świadczących o minionej świetności tego miasta. Niewątpliwą atrakcją na skalę ponadregionalną jest szprotawski ratusz, który powstał w połowie XVIII stulecia. Jego niecodzienność to dwie wieże. W miejscu gdzie dziś stoi romański kościół świętego Andrzeja w roku 1000 doszło tu do pierwszego spotkania władcy Polski z Cesarzem Niemiec Ottonem III podążającym z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Spotkanie to upamiętnia pomnik zlokalizowany w Iławie, obecnej dzielnicy Szprotawy.

Iłowa to miasto, które ma za sobą bogatą rycerską przeszłość, znajduje się tam zbudowany w 1626 roku pałac. Początkowo była to renesansowa czterokondygnacyjna budowla z wieżą, która rozbudowana została o barokowe dwukondygnacyjne skrzydło. W pobliżu znajdują się secesyjne zabudowania folwarczne oraz charakterystyczny park krajobrazowy, na terenie którego można podziwiać różne odmiany rododendronów.

Wybierając Gminę Małomice jako cel turystycznych wędrówek należy koniecznie zobaczyć ośmioboczny barokowy kościół poewangelicki z 1732 roku, kryty dachem mansardowym, zwieńczony latarnią. W jego wnętrzu zachowanych jest kilka kamiennych płyt nagrobnych, wśród nich znajduje się gotycka z 1414 roku oraz szereg renesansowych z drugiej połowy XVI wieku z płaskorzeźbami postaci rycerzy z rodu Kotwiczów i Miliczów.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć (203)

 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa